Accessibility links

Вашингтон се простува од Џорџ Херберт Вокер Буш, 41-от претседател на САД

Џорџ Х.В. Буш, почина во петокот на 94 годишна возраст во Тексас. Тој служеше еден мандат во Белата куќа, од 1989-та до 1993-та година. Ковчегот на Буш е изложен во Ротондата на националниот Капитол, а во среда ќе биде пренесен во Националната катедрала во Вашингтон, каде ќе се одржи меморијална служба. Погребот ќе биде во четврток, кај претседателската библиотека во Тексас.

Daha çox yüklə

XS
SM
MD
LG