Accessibility links

Almaniyanın Drezden şeherinde yüz ilden beri en şiddetli daşqın baş verib - 2002-08-15


Drezdende orduya mexsus herbi vertoyotlarlar şeher xestexanasında olan dörd yüz xesteni tehlükesiz yere aparılmışdır. Elba çayının suları daşmağa davam etdiyi bir zaman herbi vertolyotlar daha minlerle adamı evakuasiya etmek üçün hazır veziyyetde gözleyirler.

Şeherin tarixi hisselerini artıq su basmışdır. İkinci Dünya müharibesi vaxtı zerer deymiş şeherin bu hisselerinin berpası işleri iki Almaniyanın birleşmesinden sonra keçen on il erzinde davam etdirilmişdir. Avropanın en zengin incesenet müzeylerinden biri olan Zvinger sarayındakı incesenet eserleri tehlükesiz bir yere aparılmışdır. Hem saray, hem de onun qonşuluğunda yerleşen Semper Opera Evinin zirzemisini su basmışdır.

Bu arada, Çexiya Respublikasında Praqanın meri İgor Nemec söylemişdir ki, veziyyetin bir qeder yaxşılaşmasına baxmayaraq, on minlerle adam şehere ancaq bir müddetden sonra qayıda biler. Cenab Nemec xebedarlıq etmişdir ki, su altında qalmış şeherin bezi hisselerinde veziyyet hele de tehlükelidir.

Merkezi ve Şerqi Avropa ölkelerinin resmi nümayendeleri felaketin neticelerinin qarşısını almaq üçün celd hereket ede bilmediklerine göre keskin tenqidlerle qaşılaşmışlar.

Avropada daşqınlar neticesinde yüze yaxın adamın helak olduğu bildirilir.

XS
SM
MD
LG